неділя, 22 січня 2017 р.

Всеукраїнська учнівська олімпіада з української мови та літератури 9 клас 3 - 4 етап

IV етап ХХVIІІ Всеукраїнської учнівської олімпіадиз української мови та літератури 9 клас 
І. Напишіть твір-роздум на тему «І ми не ми, і я не я», в якому дайте відповідь на запитання: що заважає українцям об’єднатися? У творі поміркуйте над тим, які чинники національної дезінтеграції існують у сучасному суспільстві. Яку природу мають ці чинники: інформаційну, етнічну, мовну, політичну тощо? Подумайте також над тим, що могло б сприяти духовній інтеграції українців? Чи може цю функцію виконувати мова? (12 б)                                                                                                                        
   ІІ. Відредагуйте речення  
1У мові він уживав місцеві слова і діалектизми.                                                                                                                   
 2 Шевченко подружився з друзями.                                                                                                                                                                                      
3Він людина передових і прогресивних поглядів.                                                                                                                                                                           4Ще зовсім молодими юнаками пішли вони на заробітки.                                                                                                                                         
    5У січні місяці багато релігійних свят.   (5 балів)
ІІІ. Розставте в реченнях розділові знаки і впишіть, де вказано, експресивний синонім (саме це слово-синонім і вжив майстер художнього слова в оригіналі тексту).                                                                                                                                                                                                   Над всім панує тільки ритмічний, стриманий шум, спокійний, певний у собі, як (пульс) живчик вічності.                                                                                                                                                        Сіла, рівна, невигідно(зручно)  на кріслі(крісло)  і подивилась на чоловіка (О. Кобилянська).                                                                        Прощайте! Завтра засріблиться море. І блиск свічада(дзеркала) осліпить вам очі (П. Карманський).                                                                                    Ну ж, парубче, хутчій(швидше)! (Леся Українка).(4 бали)
IV. Виправити помилки, яких припустився учень, визначаючи рід поданих іменників.
Чоловічий рід: батько, вікно, жмуток, вітраж, путь, Сибір;
жіночий рід: земля, жниця, тюль, біль, сіль, дріб, пил, зала;
середній рід: знання, ім'я, особистість, серце, каченя, століття;
спільний рід: людина, ледащо, собака, сусіда, бідолаха, листоноша.(2 бали)                                                           
    V. Філологічний казус. Чим зумовлено те, що на початку ХХ століття М. Свєтлов переклав уривок із поезії В.Сосюри так: «По розам звенел трамвай...» (в оригіналі: «На розі дзвенів трамвай…»). Що це: дивна метафора чи мовне непорозуміння? Розкажіть про міжмовні омоніми? Наведіть приклади з різних мов. (2 бали)
VІ. Складіть і запишіть 5 речень зі словом мріяти, щоб воно виконувало функції підмета, присудка, додатка, означення, обставини.  Підкресліть це слово як член речення. (5 балів) Усього 30 балів
Українська література  І. Написати твір на одну з поданих тем:
1.               «Розкуються незабаром заковані люде»: свобода, справедливість і «своя правда» у творчості Тараса Шевченка.
2.               Куди мандрували Енеї? (За поемами Вергілія та І. Котляревського).
3.               «З усіх утрат утрата часу найтяжча»: філософія життя Григорія Сковороди.
4.               «Учітесь, читайте, і чужому научайтесь, й свого не цурайтесь» (Т. Шевченко). (12 балів)                                                   ІІ. Тестові запитання із закритою відповіддю.
1.               Якою книгою, виданою в Україні, Іван Федоров «друкування книг занедбане відновив»?
А. «Апостол» (Львів, 1574 p.)        В. «Пересопницьке Євангеліє»  Б. Біблія (Острог)                             Г.  Часослов
2                                     Хто із названих поетів належав до харківської школи романтиків?
А.  Григорій Сковорода                  В. Євген Гребінка        Б.  Ізмаїл Срезневський                  Г. Павло Грабовський
3.               Музику до 96 творів Т. Шевченка написав український композитор
А. К. Стеценко                                 В.  Л. Ревуцький    Б.  М. Лисенко                                 Г.  Я. Степовий
4.               Прочитайте уривок.
Всякому місту – звичай і права, Всяка тримає свій ум голова; Всякому серцю – любов і тепло, Всякеє горло свій смак віднайшло.
Віршовий розмір уривка – … А.  Дактиль                                       В.  Анапест     Б.  Амфібрахій                                  Г.  Ямб
5.               Кого зображено в поемі І. Котляревського “Енеїда” цими рядками:
“…в кривавих ризах тут. За нею рани, смерть, увіччя, Безбожність і безчоловіччя, Хвіст мантії її несуть”?
АЮнону             В. Дідону         Б. Сирену           Г. Війну(5 балів)
ІІІ. Із погляду теоретика літератури... (одне із двох запитань на вибір).
1.               Внесок Києво-Могилянської академії (КМА) у розвиток української літератури та культури XVII-XVIII ст. (назвати «могилянців»-представників давньої української літератури, їхні ключові твори, окреслити специфіку навчальної підготовки у КМА, зокрема із предметів гуманітарного циклу).
2.               Специфіка осмислення античності (мотивів, образів, тем із античної літератури) в українській літературі ХІХ ст. (на матеріалі творів І. Котляревського, Т. Шевченка та ін.).(6 балів)
ІV. Запитання на встановлення відповідності.  Установіть відповідність між рядками твору та його жанровою належністю.
1.Бодай же вас, чорні брови, Нікому не мати, Коли за вас таке лихо  Треба одбувати                                                                                             2.І все те бачив, і все знаю,Нема ні пекла, ані раю, Немає й Бога, тілько я!
3 .Як понесе з України У синєє море  Кров ворожу...
4. Так наші смілії вояки  Тут мовча проливали кров
А)  послання       В)  ліричний вірш  Б)  соціально-­побутова поема    Г)  сатирична поема    Д)  бурлескно-­травестійна поема





Установіть відповідність між поетичними рядками та художнім засобом.
1)  на нашій, не своїй землі;   2)  тільки з його, молодого, живцем серце виривали;  3)  три гори зійшлися, три шляхи зв’язалися;                    4)  у холодному небі золотий човен.
А)  порівняння             В)  епітет    Б)  метафора        Г)  оксиморон    Д)  гіпербола                              
 Установіть відповідність між назвою твору та рядками з нього.
1«Наймичка»          3. «Ісаія. Глава 35»       2«Катерина»         4. «Гайдамаки»
 А)  І спочинуть невольничі  Утомлені руки,І коліна одпочинуть, Кайданами куті!  Б) У тумані, на могилі, Як тополя, похилилась Молодиця молодая.
  В)  Один я на світі без роду, і доля –   Стеблина­билина на чужому полі.  Г)  Реве, свище завірюха, По лісу завило; Як те море, біле поле
  Снігом покотилось      Д)  Чурек і сакля – все твоє;  Воно не прошене, не дане,   Ніхто й не возьме за своє,  Не поведе тебе в кайданах.(6 б)  Харків         9 клас    Завдання з української мови
1. Спираючись на індуктивний (докази, факти - висновок) чи дедуктивний (теза - докази) шлях мислення, побудувати текст - міркування (150 - 200 слів) щодо вислову  відомого французького мораліста Жана де Лабрюйєра "Щедрість полягає не стільки в тому, щоб давати багато, скільки в тому, щоб давати своєчасно".    Усього 12 б. (10 балів - за зміст та мовне оформлення; 2 бали - за дотримання умов).

2. До поданих фразеологізмів дібрати слово - синонім (наприклад: накивати п'ятами - втекти):
набрати в рот води; побити горшки; байдики бити; брати ноги на плечі; хоч око виколи; держати хвіст трубою; ніде й голці впасти; перелічити ребра; зробити з мухи слона; пекти раки; палець об палець не вдарити; мати голову на плечах; продавати зуби; замилювати очі; як нитка за голкою; дати березової каші.  16 поз. по 0,5 б.

3. Перекласти словосполучення. Визначити якими відмінками керують подані дієслова в українській мові:
     причинять боль-завдавати ( чого) болю, нуждаться в помощи-потребувати (чого)допомоги подражать взрослым- наслідувати  (кого що) дорослих, предупреждать об опасности-попереджувати про ( )небезпеку, отвечать на украинском языке-відповідати українською, стремиться к победе-прагнути  до перемоги, ухаживать за больным-доглядати за хворим, жениться на Ольге-одружитися з(з ким) Ольгою.    Приклад: благодарить Вас (кого?) - дякуваати Вам (кому? Давальний відмінок).
8 поз. по 1 б. (0,5 за переклад;  0,5 за визначення відмінка). Усього 8 б.

4.   У поданих словосполученнях замінити прикметники на іменнки в родовому відмінку:
   дощові пориви, крепова сукня, плащова підкладка, колективні гроші, редакторський кабінет, очеретяні хащі, паркові алеї, ясеневе листя, рахунковий прилад, районний відділ, гаражні двері, звуковий бар'єр.
   12 поз. по 0,5 б.  Усього 6 б.

5. Установити відповідність:
Вимова приголосного                                          Приклад
1. Глухий стає дзвінким                                       А. Екзамен
2. Дзвінкий стає глухим                                       Б. Дьогтю
3. Твердий стає м'яким                                         В. Вітчим
4. Близькі приголосні                                           Г. Кузня
не розрізняються
   4 поз. по 0,5 б.  Усього 2 б.

6. Виконати повний синтаксичний розбір речення, накреслити його схему, поставити і пояснити розділові знаки. Над кожним словом надписати, якою частиною мови воно є.
   Я люблю їхати на поле тоді, як ниви зеленіють та хвилюються зеленими хвилями, коли обважнілі колоски черкаються об голову, об вуха, коли ниви поцяцьковані синіми волошками та червоними маківками. (І. Нечуй - Левицький).
 5 поз. по 2 б.  Усього 10 б.Усього 46 б.
9 клас Завдання з української літератури
І. Написати твір на одну із запропонованих тем  (приблизний обсяг - 1,5 стор.)
1. "Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову" (Л. Костенко).
2. "Усвідомлена любов до свого народу поєднується з ненавистю до інших "(Д. Лихачов).
3. Українська історія в поемі І. Котляревського "Енеїда".                                                        м - 10, л - 10.  20 балів.

ІІ. Дати відповіді на питання, дотримуючись чіткості та лаконічності у висловлюваннях.
1. Назвати теми та мотиви родинно - побутових пісень. теми 1) пісні про кохання (дошлюбні взаємини); 2) пісні про сімейне життя (родинні стосунки); 3) пісні про трагічні сімейні обставини, пов´язані з втратою членів сім´єї (вдовині, сирітські). 4) гумористично-сатиричні пісні.   найпоширеніших мотивів пісень про кохання можна назвати такі: мотив вірності,  нерозділеного кохання ,  родинних стосунків                    1 б.
2. Назвати українських авторів та їх твори (мінімум три приклади), де використано елементи народної обрядовості.                                                       0,33 на 3 = 1 б.
3. Дати визначення: балада - це...                                                                1 б.
4. Назвати три твори оригінальної літератури Київської Русі.  Києво-Печерський патерик, Слово…, "Повчання Мономаха"          0,33 на 3 = 1 б.
5. Назвати трьох авторів українських перекладів Біблії.                     0,33 на 3 = 1 б.




6. Значення козацьких літописів полягає в тому, що...                                   1 б.
7. Охарактеризувати композиційні особливості вертепу.                                1 б.
8. До кого із авторитетних мислителів звертається Г. Сковорода у силі до байки "Бджола та Шершень", щоб обгрунтувати свою ідею "сродної" праці?             1 б.
9. Довести,що пісні у пєсі І. Котляревського "Наталка Полтавка" виконують на лише характеротворчу, але й сюжетотворчу функцію.                                            1 б.
10. Кого із письменників І. Франко назвав одним із перших у Європі "творців людової повісті"? Квітка - Основяненко                              10 балів

ІІІ. Теорія літератури  Елегія як жанр літератури. У чому полягає новаторство Т. Шевченка як автора елегії "На вічну память Котляревському"?  5 + 5 = 10 балів
ІV. Структурно - художній аналіз твору. Дати відповіді на такі питання:
1. Назвати автора твору. Гоголю      Т. Шевченко                                                                  1 б.
2. Жанр твору (громадська, інтимна, релігійна лірика тощо).послання
Обгрунтуйте відповідь.                                                                            3 б.
3. Провідний мотив поезії.  Тема послання – осуд поетом суспільної пасивності земляків й особливо зрадництва національних інтересів “перевертнями” – частиною українського панства та інтелігенції                                                                     3 б.
4.  Композиція твору: а) вихідний момент - поштовх до появи почуття; б) розвиток почуття; в) кульмінація (можлива); г) резюме, або авторський висновок.  3 б.
5. Ключові образи твору.                                                                         2 б.
6. Мовні засоби, що сприяють емоційному наснаженню твору.                  3 б.
7. Версифікація (рими, спосіб римування, віршовий розмір, вид строфи), її роль у розкритті провідного мотиву.                                                                    5 б.
8. Підсумок (почуття і роздуми, викликані твором).                                   5 б.
Гоголю
За думою дума роєм вилітає,                               Не заревуть в Україні
Одна давить серці, друга роздирає,                     Вольнії гармати.
А третяя тихо, тихесенько плаче                         Не заріже батько сина,
У самому серці, може, й бог не побачить.            Своєї дитини,
Кому ж її покажу я,                                             За честь, славу, за братерство,
І хто тую мову                                                    За волю Вкраїни.
Привітає, угадає                                                 Не заріже - викохає
Великеє слово?                                                  Та й продасть в різницю
Всі оглухли - похилились                                    Москалеві. Це б то, бачиш,
В кайданах...байдуже...                                      Лепта удовиці
Ти смієшся, а я плачу,                                        Престолові - отечеству
Великий мій друже.                                            Та німоті плата.
А що вродить з того плачу?                                Нехай, брате. А ми будем
Богилова, брате...*                                            Сміяться та плакать.
(*Богилова - болиголов, отруйна рослина, бур'ян.)                           25 б.
 Енеїда», майстерно використавши різноманітні засоби гумору й сатири: пародіювання, алюзію, алегорію, сарказм, іронію, гіперболу, специфічну лексику У поемі І. Котляревського «Енеїда» відображена українська дійсність XVIII ст. з її населенням, побутом, звичаями, обрядами, традиціями, з її історією, через що цей твір витримав випробування часом. На сюжетній основі поеми Вергілія І. Котляревський майстерно розвинув нову тему, показавши життя й побут різних суспільних верств українського народу, зокрема й простого люду, чого раніше не було в українській літературі.
У поемі використано алюзії на українську історію. Письменник сміливо натякає на царювання Катерини II, використовуючи алегоричний образ Цирцеї, яка живе на острові, це «люта чарівниця// І дуже злая до людей». Є і натяк на запровадження кріпацтва в Україні та його трагічні наслідки для народу: «Пропали всі ми з головами... // Пропали! Як Сірко в базарі, //Готовте шиї до ярма». Це твір про славну козацьку старовину, тут згадуються часи Сагайдачного, Дорошенка, Залізняка, Запорозька Січ, а Еней і його троянське військо — це запорожці зі своїм кошовим. З узагальненим образом козацтва тісно пов'язана тема захисту вітчизни, громадянської підпорядкованості особистих інтересів загальнонародним. На те, що йдеться про Україну, натякають власні назви: імена (Терешко, Охрім, Лесько, Панько, Тарас, Опанас, Остап), прізвища, назви населених пунктів, адміністративні та географічні назви (Переяслав, Опішня, Решетилівка, Полтава).
«Енеїда» розкриває інші важливі теми, а саме: пошук нової землі; мандрів; патріотизму, зокрема любові до рідної землі, готовності служити їй; кохання й самопожертви; синівської любові.
Не/ле..ко м..ні зараз коли стою у/в посмутнілому лісі й/і (в/у)дихаю у/в себе запахи ос..ні хоч й/і золота вона ще коли земля поч..инає наливатис(ь/я) холодом і/й коли прокинувшис(ь/я) (в/у)ранці раптово чуєш в/у небі пташиний крик
1.                                     Додайте замість крапок назви тварин, запишіть фразеологізми. Два фразеологізми введіть у речення. Упертий як  осел…; покірливий як теля…; здоровий як бик…; надутий як сич…; шкодливий як кіт…; брудний як порося…; балакучий як сорока…; голодний як вовк…; глухий як тетеря…; німий як риба….   
Безпосере'дньо близький, взає'мно однозначний, емоці'йно забарвлений, науко'во розроблений, об’єкти'вно необхідний,
соціа'льно зумовлений, професі'йно придатний
Біла Церква – білоцерківський, Віта Поштова – віта-поштовий, Гуляйполе – гуляйпільський,
Івано-Франківськ – івано-франківський, Кам'янець-Подільський –кам'янець-подільський,
Михайло-Коцюбинське –михайло-коцюбинський, Одеса-Товарна – одеса-товарна,
Пуща-Водиця – пуща-водицький, Ростов-на-Дону – ростовський – на - Дону

                                                                                                                                   

Хто є автором історичної праці «Книга буття українського народу»? Костомаров найважливіший програмний твір Кирило-Мефодіївського братства
Назвіть поетів, які належали до харківської школи романтиків (Л. І. Боровиковський, А. Л. Метлинський, М. І. Костомаров, І. І. Срезневський, Я. І. Щоголів
ІІІ. Із погляду теоретика літератури. (дати відповідь на одне із трьох запитань на вибір).
 1. Внесок «Руської трійці» у розвиток української культури й літератури: основні представники та їхні твори, світоглядні засади, програма дій.
2. «Повість минулих літ» як визначальна пам’ятка української літератури.
 3. Особливості українського вертепу доби Середньовіччя та Бароко. (6 балів)
 IV. Літературознавчий кросворд. Горизонтально:                                                                               
   1. Поєднання ознак Середньовіччя та Ренесансу, складна, вигадлива форма творів характерні для стильового напряму.    бароко                                                                                                                                              
3. Це зумисна невідповідність між змістом і формою: величний сюжет передається у зниженому плані. бурлеск
4. Єдність дії, місця й часу – характерна ознака стилю. .класицизм.
6. Культ свободи, позасвідомі вияви психіки: сни, марення тощо – характерні для напряму..романтизм.
 8. Нещасливе кохання, страждання самотньої людини, смерть – це тематика творів стилю. сентименталізм..
9. Філософська концепція XV ст., що проповідувала культ людського щастя, людинолюбство.ренесанс буддизм ..
Вертикально: 2. Зображення типових подій та типових образів – це одна з ознак стилю реалізм.
5 «Повість минулих літ» має виразні ознаки середньовічного напряму. .. монументалізм
 7. Правдиве відтворення духовного світу героя, заглиблення у його душевні переживання. .. (9 балів)
V. Шевченко на всі часи. 1. Поміркуйте над тим, які уроки дає нам творчість Тараса Шевченка. Що ми можемо взяти для себе з його творів у XXI сторіччі? 2. Відштовхуючись від відомих віршів і поем Т. Шевченка, напишіть текстівки до календаря на тему «Уроки життя від Великого Кобзаря». До кожного місяця доберіть цитату із творів українського Кобзаря, яка б ілюструвала певну життєву мудрість, філософську позицію, світоглядну максиму. Наприклад: вересень – «Учітесь, читайте, і чужому научайтесь, й свого не цурайтесь»
.Назвіть найхарактерніші риси українського бароко ( не менше 3)  Пишнота, мальовничість; перенасиченість стилістичними прикрасами; перевага релігійного над світським; контрастність; «курйозна» поезія; вірші-малюнки
1. Як Іван Вишенський визначив у «Посланні до єпископів» головну ідею своєї творчості? (Усі люди рівні перед Богом).
2 Які є види шкільної драми? (Історичні драми, містерії, міраклі, мораліте). 
3. Які жанри перекладної літератури були найпопулярнішими? (Житія, проповіді, патерики, 
апокрифи, шестидневи, фізіологи, хронологи).
4. Що таке алюзія? У якому творі вона використана? (Алюзія – це стилістична фігура, вислів, 
що є натяком на загальновідомий історичний чи літературний факт. Її використав  І.Котляревський у поемі «Енеїда»).
5. Чим вирізняється балада серед інших пісенних жанрів? (Серед інших пісенних жанрів  балада вирізняється романтичним пафосом, фантастичними елементами, трагічним фіналом, моралізаторством, метаморфозами).
До творчості І. Котляревського та Г. Квітки-Основ’яненка
1. Що можна вважати головними джерелами поеми «Енеїда»? Реальну дійсність того часу та народну творчість. Побічними джерелами можна вважати бурлескну та сатиричну літератури XVIII ст., інтермедії до шкільних драм, жартівливі ліричні вірші.                                                                                                                                                                                  2. Хто і коли видрукував перші три частини твору? У 1798 р. «Энеида, на малороссийский язык перелицованная И. Котляревским» вийшла у Петербурзі коштом Максима Парпури без відома і згоди автора. .Які соціальні проблеми порушує письменник в «Енеїді» ? Проблеми захисту рідної землі від ворогів; громадянського обов’язку; соціальної нерівності; моральної нікчемності панства, чиновників, байдужості до інтересів і потреб народу;паразитичного існування та розгульного способу життя панів; хабарництва чиновників, безкультур’я, зловживання службовим становищем. Яких морально-етичних проблем торкається автор у творі?  Утвердження високих моральних чеснот: добропорядності, поваги до батьків, кохання, вірності, виховання дітей на засадах народної моралі; засудження брехливості, лінощів, зрадливості, нехтування християнською мораллю.                                                                                                                                                                                                          Що стало поштовхом до написання п’єси «Наталка Полтавка»? П’єса була написана І. Котляревським для потреб Полтавського театру 1818 р. — саме тоді, коли драматург перебував там на посаді керівника.   У чому виявилося новаторство /. Котляревського у п’єсі «Наталка Полтавка» ? Твір написаний розмовною народною мовою. Їй притаманні використання народних прислів’їв і приказок, слів у зменшено-пестливій формі. Котляревський не тільки зображує персонажів як представників різних соціальних прошарків, а й показує їхній внутрішній світ.Автор зосереджує увагу передусім на долі людей, а не на піснях і танцях. Побудований твір на народній основі, має концентричну будову. .У чому полягає значення творчості І. Котляревського ?І.Котляревський — фундатор нової української літератури, її перший класик. Його твори — історичний злам у розвитку української літератури, початок нового її етапу.Письменник перший звернувся до животворних джерел народної мови, зробив її літературною, використав багатющі скарби фольклору та етнографії свого народу, утверджував у літературі реалізм та народність. Котляревський увів нові жанри: епічну травестійно-бурлескну тему, комічну оперу, водевіль. Утвердив силабо-тонічний вірш, витіснивши важкий силабічний.П’єсою «Наталка Полтавка» він поклав початок новій українській драматургії. Його твори сповнені непідробного гумору, високої, поетичної, щирої любові до народу.Т. Шевченко назвав І. Котляревського «батьком», бо він був талановитим його попередником, родоначальником революційно-демократичного напрямку в українській літературі.

Що спонукало Г. Квітку-Основ’яненка звернутися до сентименталізму як мистецького напряму? Бажання довести недоброзичливцям можливість творити українською мовою «і звичайне, і ніжненьке, і розумне, і полєзне» та бажання розчулити читача..                                                                                                                                                                                               Який твір у байкарському доробку П. Гулака-Артемовського є найвагомішим? «Пан та Собака», яка одразу ж після публікації в «Украинском вестнике» (1818) набула великої популярності не тільки в Україні, а й у Росії.                                       
Коли й де було надруковано баладу П. Гулака-Артемовського «Рибалка»?У 1827 р. на сторінках «Вестника Европы».
Кого Олександр Олесь назвав «одним із піонерів української літератури» ?  П. Гулака-Артемовського.                             
У яких літературних жанрах працював М. Костомаров? Балада, літературна веснянка, поема, трагедія, історична п’єса, повість, літературна казка, оповідання.                                                                                                                                                    Назвіть улюблених поетів М. Костомарова. Шевченко, Байрон, Шіллер, Гете, Міцкевич.                                                                Елегія — це ліричний твір медитативного характеру, журливої тональності, по етична сюжетна основа якого — емоційна реакція на певні події, ситуацію, психічні імпульси (почуте, згадане, пережите) чи конкретний душевний стан ліричного «Я», яке охоплене меланхолією, смутком, навіть стражданням                                                                                                       
  Коли, відбувся дебют В. Забіли ? Дебютував 1841 року в альманасі «Ластівка», оприлюднивши поезії: «Голуб», «Пісня» («Повз двір, де живе мила...»).                                                                                                                                                                  Яким жанром М. Петренко збагатив українську поезію? Жанром вірша-роздуму, вірша-медитації.                                          
 Яку мету ставили перед собою учасники гуртка «Руська трійця» ? Шляхом поширення в народі освіти, видання художніх творів і доступних малоосвіченому люду науково-популярних праць досягти національного відродження Галичини, вибороти громадянські права, відновити єднання з Наддніпрянською Україною.                                              
 Визначте тему та ідею вірша М. Шашкевича «Веснівка».  Тема: у творі відбито сподівання народу на своє відродження.Ідея: уславлення борців за утвердження ідеалів національного відродження.                                                     
  Назвіть риси романтизму, наявні в оповіданні «Вечір проти Івана Купала». Виняткові, містичні характери (Басаврюк, відьми); незвичайна ситуація, таємничість (пошук Петром скарбу; поєднання національного і соціального (протистояння бідного і багатого козаків); сильне кохання молодих людей; трагічний кінець; фольклорна основа.


Немає коментарів:

Дописати коментар